Windows PC’nizdeki gereksiz dosyalar nasıl temizlenir?

Windows PC’de gereksiz dosyalar nasıl temizlenir? Bloatware en can sıkıcı dosya biçimlerinden biridir, ancak ondan kurtulmanın ve bilgisayarınızı daha verimli hale getirmenin birçok yolu vardır.
Windows 10, Microsoft’un amiral gemisi işletim sistemidir ve en popüler PC işletim sistemlerinden biridir. Microsoft her ay Windows güncellemeleri yayınlasa da, bazen bunları daha verimli hale getirir veya bilgisayarları yavaşlatır. Bunun nedeni, sistemimizde gereksiz dosyaların veya bloatware’lerin olmasıdır.

Bloatware nedir?

Bloatware, önemsiz dosyalar veya potansiyel olarak istenmeyen programlar (PUP’ler), ihtiyacımız olmayan ancak yine de yer kaplayan ve RAM’imizi alan program ve dosyalardır. Bu dosyalar, yavaş bilgisayarların ana nedenlerinden biridir. Bazen bu yazılım bilgisayarınıza önceden yüklenmiştir. Bazen başkaları bilgisayarınızı yavaşlatırsa çok fazla güç harcarlar ve pile zarar verirler.

Ancak, bloatware’i kaldırmanın yolları vardır.

Windows PC’nizdeki gereksiz dosyalar nasıl temizlenir

Kötü amaçlı yazılımdan koruma kullanın

MalwareBytes gibi, PUP’ların kurulu olup olmadığını bize gösteren birçok ücretsiz antimalware vardır. Kötü amaçlı yazılımdan koruma penceresinde, onlarla ne yapacağımıza karar verebiliriz. Bu yöntem hızlıdır, ancak bazı klasörlerin gözden kaçma olasılığı vardır.

Windows PC’nizdeki gereksiz dosyalar nasıl temizlenir?

Windows.old’u silin

Windows’u güncelledikten sonra, güncellemeyi geri almanız gerekebileceğinden, Windows eski sürümü sabit sürücünüzde saklar. Bu, birçok sorun nedeniyle olur. Ancak, güncellemeden birkaç hafta hatta gün sonra, artık gerçekten gerekli olmadığı için Windows.old silinebilir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin

  1. Başlat’a tıklayın ve disk temizlemeyi arayın
  2. Windows.old’un kurulu olduğu sürücüyü seçin. Varsayılan olarak C:\
  3. Önceki Windows kurulumunu ve uygun gördüğünüz diğer seçenekleri seçin. Yazılım hepsini silecektir.

Tamamlandı! Şimdi Disk Cleaner tüm bu dosyaları sizin için silecek.

Gereksiz dosyaları silme Resimli Anlatım

Bu yöntem bilgisayarınızdaki gereksiz dosyalardan kurtulacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir