Windows S Modu Nedir, Nasıl Çıkılır?

Windows S modu nedir, nasıl çıkılır? Microsoft, yıllar boyunca Windows ile bazı garip şeyler yaptı. S modunda çalışan Windows bunlardan biri.

Gittikçe daha fazla sayıda, Windows 10’u S modunda çalıştıran dizüstü bilgisayarlar buluyoruz, ancak S modu hakkında hiçbir açıklama yok. Dizüstü bilgisayar reklamlarında, Windows’u S modundan çıkarabileceğimizi ve normal bir Windows 10 sürümüne sahip olabileceğimizi bildiren hiçbir şey yok.

Windows S Modu Nedir, Nasıl Çıkılır ?

S modunda Windows 10, Windows 10’un sınırlı, kilidi açılmış bir sürümüdür. Çoğu bilgisayar, Windows 10’u S modunda çalıştırma seçeneği sunmaz, ancak bazıları sunar. Ve son zamanlarda, Windows 10 S Modu çalıştıran daha fazla PC görmeye başladık. Tüm Microsoft Surface tabletleri/dizüstü bilgisayarları da S modunu kullanır.

S modunda, Microsoft Store’daki uygulamaları çalıştırmakla sınırlandırılırsınız ve Chrome ve Firefox gibi diğer tarayıcılar bu tarayıcıları Microsoft Store’a koymaya karar verene kadar yalnızca Microsoft Edge’i kullanabilir ve Bing aramasını kullanmanız gerekir. motor. Şu anda, önce S modundan çıkmadan varsayılan arama motorunu Google veya benzeri bir şeyle değiştiremezsiniz.

Microsoft, Apple’ın işletim sistemleri gibi, S modunun kilitli olması ve Windows Mağazası’ndan uygulama çalıştırmanızı kısıtlaması konusunda Apple’ın liderliğini takip ediyor. Microsoft’a göre bu, daha iyi hız ve güvenlik sağlar ve daha kararlı bir işletim sistemi sağlar.

Windows, Store’daki uygulamaları yalnızca S modunda çalıştırabildiğinden, önemsiz yazılımlar ve ücretsiz yazılımlarla birlikte gelen kötü amaçlı yazılımlar yüklenemez veya çalıştırılamaz. Yalnızca Microsoft Store’dan uygulama yüklemekle sınırlısınız; Web’den uygulamalar yüklenemiyor. Bu, PUP’lar, bilgisayar korsanları ve kötü amaçlı yazılımlarla yüklenen yazılım paketlerini yanlışlıkla yüklemenizi önleme avantajına sahiptir.

Ancak güvenlik, seçim özgürlüğünüz ve Windows’u istediğiniz gibi özelleştirme özgürlüğü pahasına gelir. Windows 10’da S modunda, kayıt defterinde değişiklik yapamaz veya PowerShell, Komut İstemi veya Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanamazsınız.

Windows 10 S Modundan Nasıl Çıkılır?

S Modundan istediğiniz zaman çıkabilirsiniz, ancak S Modundan bir kez çıktığınızda geri dönemezsiniz. Ancak, Windows 10 Home veya Pro’yu yalnızca Microsoft Store’dan uygulama yüklemek üzere kısıtlayabilirsiniz. Bunu Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamalar ve özellikler’de yapın ve “Uygulamaları nereden almak istediğinizi seçin” altında “Yalnızca Microsoft Store (önerilir)” ve “Yalnızca Microsoft Store’dan uygulama yüklemek cihazınızın korunmasına yardımcı olur” seçeneğini seçin.

“Önerilen” bizden değil Microsoft’tan gelir.

S Modu, tüm Microsoft Surface tabletlerinde/dizüstü bilgisayarlarında bulunur, ancak diğer bilgisayar üreticileri de bunu sunar. Bilgisayarınızın S modunda olup olmadığını öğrenmek için görev çubuğuna HAKKINDA yazın.

Windows S Modu Nedir

Bilgisayarınızı S Modundan nasıl çıkarırsınız?

  • S modunda bir Windows 10 PC’de Ayarlar > Güncelleme ve güvenlik > Etkinleştirme’ye gidin.
  • Windows 10 Home’a ​​Geç veya Windows 10 Pro’ya Geç bölümünü bulun, ardından Mağazaya Git bağlantısını seçin.
  • Not: Windows sürümünüzü yükseltin altındaki bağlantıyı seçmeyin. Bu, sizi S modunda tutan başka bir işlemdir.
  • Microsoft Store’da görünen sayfada (S modundan veya benzeri bir sayfadan çıkın), Al düğmesini seçin. Bu eylemi onayladıktan sonra, uygulamaları Microsoft Store’un dışına yükleyebileceksiniz.

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir