İşlemci Sıcaklığını Ölçme; Cpu Sıcaklığı Öğrenme

İşlemci Sıcaklığını Ölçme; Cpu Sıcaklığı Öğrenme. Çağımızın vazgeçilmez teknolojik araçlarından biri olan ve hayatımızı çok kolaylaştırarak bize iş ve zaman kazandıran önemli bir araçtır. Bilgisayar kullanımı arttıkça ve bu konuda gelişmeler olduğu için bazı sorunların görülmesi normaldir. Bilgisayarımızı kullanırken temiz ve dikkatli kullanmalıyız aksi halde sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlardan biri işlemcinin (CPU) aşırı ısınmasıdır. Bu yazıda CPU sıcaklık ölçümü; Cpu Sıcaklığını öğrenmek için bir çözüm bulacağız.

İşlemci (CPU) Sıcaklığı

Bilgisayarımızın temel donanımlarından biri olan işlemci oldukça hassas bir parçadır. Bu cihaz hava veya su soğutmalı olmalıdır. Normal bir bilgisayarın işlemci sıcaklığı 50-70 derece arasında değişir. Bu sıcaklığın dışındaki değerler bilgisayarımızın ömrünü kısaltacaktır. Sıcaklık arttıkça işlemci yavaşlar ve kullanmakta zorlanacaksınız. İşlemcinin bakımına dikkat etmeli ve yapıştırmayı atlamamalısınız. Ayrıca fanlarınızın düzgün çalışıp çalışmadığını da kontrol etmelisiniz. Bu tür aksaklıklar CPU sıcaklığında bir artışa neden olabilir. Bilgisayarın aniden kapanması, mavi ekran, çalışırken bip sesi ve tepkisiz ekran gibi sorunlarla karşılaşmamak için buna dikkat etmelisiniz.

Ölçümden önce bu tür sorunlar oluşursa öncelikle fanları temizlemeli, termal macunu değiştirmeli, fanlarınız bozuksa yenisini takmalısınız. Bilgisayar fanları arasında sıvı soğutuculu fanlar daha iyi verim sağlar.

İşlemci Sıcaklığını Ölçme

İşlemci Sıcaklığını Ölçme; Cpu Sıcaklığı Öğrenme Nasıl Yapılır?

donanım monitörü

Ücretsiz ve kullanışlı bir programdır. CPU, fan ve CPU çekirdeğinin sıcaklığını kontrol ederek bunları düzenleyebilirsiniz. Arayüzü basit olmasa da CPU sıcaklığını ölçmede başarılı bir izlenim bırakıyor.

Çekirdek sıcaklığı

Ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz bu program Intel, Amd, vga gibi işlemci modelleriyle uyumludur. Size fan, işlemci çekirdeği, işlemci aşırı ısınması gibi sorunların listesini verir.

hız fanı

Ücretsiz bir program olmasına rağmen kolay ve zengin bir arayüze sahiptir. Fanın sıcaklığını ve işlemcinin sıcaklığını grafiksel olarak sunar. Ayarlamalar yapmak ve sıcaklık ayarını artırmak veya azaltmak için bu grafiği kullanabilirsiniz.

yağmur ölçer

Herhangi bir ücret ödemeden kullanabileceğiniz ve doğrudan kendinize göre tasarlayabileceğiniz kullanışlı bir programdır. Tablolarda ram sıcaklığını, fan sıcaklığını, işlemci sıcaklığını gösterir.

HWINFO

Ücretsiz programlar arasında size diğerlerine göre detaylı ısı değerleri sunar. Bu sayede bilgisayarın, işlemcinin ve fanın sıcaklık değerlerine kolayca ulaşabilirsiniz.

AIDA64

Bilgisayarınız hakkında ayrıntılı bilgi sağlar ve sistem değerleri sağlar. Program sıcaklık sensörlerine sahip olduğu için olağandışı durumlarda sizi uyarabilir.

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir